TYPY OKRĘTÓW
NAWODNYCH

Lotniskowce:

.:Centaur
.:Chakri Naruebet
.:Charles de Gaulle
.:Clemenceau
.:Enterprise
.:Giuseppe Garibaldi
.:Hermes
.:Invincible
.:John F. Kennedy
.:Kitty Hawk
.:Kuznetsov
.:Nimitz
.:Principe de Asturias
.:Sao Paulo
.:Viraat

Krążowniki:

.:Jeanne d'Arc
.:Kara
.:Kiev (Kijów)
.:Kirov
.:Slava
.:Ticonderoga
.:Vittorio Veneto

Niszczyciele:

.:Arleigh Burke
.:Atago
.:Audace
.:Cassard
.:Charles F. Adams
.:Delhi
.:Georges Leygues
.:Iroquois
.:Kashin
.:KDX-1
(Kwanggaeto-Daewang)
.:KDX-2
(Chungmugong Yi Sun-shin)
.:KDX-3
(Sejong-Daewang)
.:Keelung
.:Kidd
.:Kimon
.:Kongou
.:Lanzhou
.:Luda
.:Luhai
.:Luhu
.:Luigi Durand de la Penne
.:Lujang
.:Lutjens
.:Maraseti
.:Perth
.:Rajput
.:Sheffield
.:Sovremenny
.:Spruance
.:Suffren
.:Tourville
.:Tribal
.:Udaloy (Udałoj)

Fregaty:

.:Adelaide
.:Al Madinah
.:Al Riyadh
.:Almirante Brown
.:Álvaro de Bazán
.:Anzac
.:Aradu
.:Artigliere
.:Barbaros
.:Brahmaputra
.:Brandenburg
.:Bremen
.:Broadsword
.:Cheng Kung
.:De Zeven Provincien
.:Duke
.:Elli
.:Floreal
.:Fridtjof Nansen
.:Godavari
.:Halifax
.:Hydra
.:Jacob van Heemskerck
.:Jianghu
.:Jiangwei
.:Kang Ding
.:Karel Doorman
.:Kortenaer
.:Krivak
.:La Fayette
.:Lekiu
.:Lupo
.:Maestrale
.:Naresuan
.:Neustrashimy (Nieustraszimyj)
.:Niteroi
.:Oliver Hazard Perry
.:Sachsen
.:Santa María
.:Soldati
.:Talwar
.:Thetis
.:Tromp
.:Ulsan
.:Valour
.:Vasco da Gama
.:Venti
.:Wielingen
.:Yavuz

Korwety:

.:Niels Juel
.:Visby

Typ Udaloy (DDG)

| opis | dane taktyczno-techniczne | rysunki | lista okrętów |

ostatnia aktualizacja: 13.18.2004 r.

OPIS:

Okręty w wersji Udaloy I
(projekt 1155 Fregat):

Okręt w wersji Udaloy II
(projekt 1155.1 Fregat):

        Pod koniec lat 70-tych XX wieku Marynarka Wojenna Związku Radzieckiego zgłaszała zapotrzebowanie na nowe okręty eskortowe. Zapotrzebowanie to zostało zaspokojone poprzez wprowadzenie do służby dwóch typów niszczycieli, których konstrukcje były opracowywane równolegle. Pierwszy projekt nosił oznaczenie 956 Sarych, na Zachodzie znany jako typ Sovremenny. Drugi otrzymał oznaczenie 1155 Fregat, a według oznaczeń NATO (North Atlantic Treaty Organization) typ Udaloy. Pierwszy typ niszczycieli opracowano głównie z myślą o walce z okrętami nawodnymi, natomiast jednostki typu Udaloy wyspecjalizowano w zwalczaniu okrętów podwodnych. Oba typy okrętów nie były w pełni zdolne do samodzielnego działania i w zamyśle konstruktorów miały stanowić integralną część grupy uderzeniowej z lotniskowcem, operującej z dala od bazy. Dodatkowo typ Udaloy miał współpracować z myśliwymi okrętami podwodnymi typu Akula, tworząc niszczycielski tandem.
        Mimo różnego przeznaczenia typ Udaloy zbliżony jest rozmiarami do niszczycieli typu Sovremenny, jednak do budowy tych dwóch typów nie wykorzystano tego samego kadłuba, tak jak robi się to we flotach państw zachodnich, na przykład jak w przypadku francuskich jednostek typu Georges Leygues i typu Cassard. Na taki stan rzeczy wpływ miało tło prestiżowe, które odzwierciedlało konflikty jakie miały miejsce wewnątrz radzieckiej floty.
        Projekt 1155 Fregat został zatwierdzony w październiku 1972 roku. Konstrukcja była następcą jednostek typu Kresta II, jednak przy jej opracowywaniu oparto się na projekcie 1135 Burevestnik, znanym na Zachodzie jako typ Krivak. Budowa pierwszego okrętu ruszyła w 1978 roku, a wykonawcą jednostek były stocznie Yantar Zavod 820 w Kaliningradzie i imienia Żdanowa w Leningradzie (obecnie Severnaya Verf Zavod 190).
        Gdy do służby w ówczesnej Radzieckiej Marynarce Wojennej wchodziły kolejne niszczyciele projektu 1155 Fregat typu Udaloy I, opracowano ulepszony projekt jednostek o oznaczeniu 1155.1 Fregat, który na Zachodzie znany jest jako typ Udaloy II. W odróżnieniu od wcześniejszego projektu nowy okręt nie był wyspecjalizowany w zwalczaniu okrętów podwodnych. Była to jednostka wielozadaniowa, która obecnie stanowi równoważnik dla amerykańskiego typu Arleigh Burke.
        Łącznie wybudowano 13 jednostek typu Udaloy, z których tylko ostatnia należy do ulepszonej wersji Udaloy II. Jej budowa rozpoczęła się w 1989 roku, a wykonawcą została stocznia Yantar Zavod 820 w Kaliningradzie. Na stoczniowej pochylni znajdował się jeszcze drugi okręt typu Udaloy II. Gdy rozpadł się Związek Radziecki nastąpiły poważne cięcia budżetowe i nieukończona jednostka została złomowana w 1994 roku. Plany budowy trzeciego niszczyciela w wersji Udaloy II zostały skasowane.
        Jednostki projektu 1155 Fregat typu Udaloy I były pierwszym typem radzieckich okrętów, które korzystały z więcej niż jednego śmigłowca. Dwie bazujące na pokładzie maszyny Kamov Ka-27 Helix-A dają ogromne możliwości zwalczania okrętów podwodnych, które są nieporównywalnie większe od tych jakie posiadają fregaty typu Krivak, szczególnie w wersjach Krivak I i Krivak II. Oprócz śmigłowców uzbrojenie wykorzystywane przeciwko okrętom podwodnym składa się z dwóch wyrzutni KT-106 dla ośmiu rakietotorped URPK-5 Rastrub (SS-N-14 Silex), które kierowane były za pomocą dwóch radarów Drakon (Eye Bowl. Ponad to zainstalowano dwie wyrzutnie RBU-6000 dla rakietowych bomb głębinowych RGB-60 i dwie wyrzutni torped 533 mm. model PTA-53 dla torped M-57. Wykrywaniem okrętów podwodnych zajmuje się kompleks Polinom, w skład którego wchodzi hydrolokator kadłubowy aktywny Orion (Horse Jaw) i hydrolokator o zmiennej głębogości zanurzania pasywny Platina (Horse Tail).
        Jak na standardy radzieckich okrętów, uzbrojenie inne niż zwalczania okrętów podwodnych jest wyjątkowo skromne, a jego rodzaj ogranicza się właściwie do systemów obronnych. Takie rozwiązanie potwierdza niemożność samodzielnego operowania tych jednostek. Do obrony przeciwlotniczej wykorzystywane były rakiety 3M-95 (9M-330-2) (SA-N-9 Gauntlet), które odpalano z ośmiu wyrzutni VLS (Vertical Launching System) systemu 3K-95 Kinzhal. Pociski te kierowane były za pomocą dwóch radarów MR-360 Podkat (Cross Sword). Do obrony bezpośredniej wykorzystywano 4 działka 30 mm. model AK-630, których ogień koordynowany był przez 2 radary MR-123 Vympel (Bass Tilt). Bierną ochronę przed nadlatującymi pociskami przeciwokrętowymi zapewniał system przeciwdziałania elektronicznego Bell Squat, odbiorniki emisji sygnałów radarowych i elektronicznych Start-2 (Bell Shroud) i Bell Crown, oraz dwie wyrzutnie pułapek termicznych PK-2 lub 10 wyrzutni PK-10.
        Jedynym systemem zwalczania okrętów nawodnych były dwie zainstalowane na dziobie armaty kalibru 100 mm. model AK-100, które kierowane były za pomocą radaru MR-218 Lev (Kite Screech).
        Na pierwszych trzech jednostkach "Udaloy", "Vitse-Admiral Kulakov" i "Marshal Vasilyevsky" zainstalowano 2 radary dozoru nawodnego i powietrznego MR-320 Topaz (Strut Pair). Począwszy od czwartego okrętu zamiast jednego z tych radarów zamontowano trójwspółrzędny radar dozoru powietrznego MR-760 Fregat-MA (Top Plate). Nawigacją zajmowały się 3 radary Palm Frond. Dane ze wszystkich czujników spływały do systemu dowodzenia Lesorub-5.
        Jednostka projektu 1155.1 Fregat typu Udaloy II posiada nieco inne systemy uzbrojenia niż typ Udaloy I. Wyrzutnie dla rakietotorped URPK-5 Rastrub (SS-N-14 Silex) zostały zdemontowane, a w ich miejsce pojawiły się wyrzutnie KT-190 systemu P-80 (3K80) Moskit (Zubr) dla przeciwokrętowych rakiet 3M-80 (SS-N-22 Sunburn). Pociski te kierowane są za pomocą radaru Minierał-ME (Band Stand), którego kopuła znajduje się na dachu mostka kapitańskiego. Główna artyleria w postaci dwóch armat kalibru 100 mm. model AK-100 została zastąpiona jedną armatą 130 mm. model AK-130.
        Działka obrony bezpośredniej 30 mm. model AK-630 zostały zastąpione dwoma systemami 3R-87E Kortik (Kashtan / CADS-N-1). Oba te systemy składają się z rakiet 3M-87 (9M-311) (SA-N-11 Grison) i dwóch działek 30 mm. model Gsh-6-30K. Prócz tego wyposażenie obejmuje moduł kierowania ogniem 3R-86E1 (Hot Flash / Hot Spot) składający się z radaru i systemu optronicznego.
        Bierne systemy obrony przed nadlatującymi pociskami przeciwokrętowymi zostały zintegrowane poprzez kompleks Start. Składa się na niego system przeciwdziałania elektronicznego Bell Squat i odbiorniki emisji sygnałów radarowych i elektronicznych Wine Glass i Start-2 (Bell Shroud). Prócz tego typ Udaloy II wyposażony jest w 12 wyrzutni pułapek termicznych, z czego dwie to PK-2, a reszta PK-10.
        Wyposażenie elektroniczne typu Udaloy II również odbiega od tego, jakie zainstalowano na Udaloy I. trójwspółrzędny radar dozoru powietrznego MR-760 Fregat-MA (Top Plate) zastąpiono modelem MR-710 Fregat-MA (Top Plate-B). Kompleks hydrolokatorów Polinom wymieniono na Zvezda-2. W jego skład wchodzi hydrolokator kadłubowy aktywny MGK-345 Bronza (Ox Yoke) i hydrolokator o zmiennej głębokości zanurzania pasywny MGK-345 Bronza (Ox Tail).
        Napęd okrętów typu Udaloy zaprojektowany został w systemie COGAG. Składają się na niego dwie turbiny gazowe M8KF o łącznej mocy 45000 KM i dwie turbiny gazowe M62 o łącznej mocy 15000 KM. System ten daje maksymalną prędkość rzędu 35 węzłów. Zasięg wynosi 10500 Mm przy prędkości 14 węzłów, natomiast przy szybkości 32 węzłów 2500 Mm.
        Okręty typu Udaloy służyły we Flocie Pacyfiku, Flocie Północnej i Flocie Bałtyckiej. Do tej ostatniej przydzielono niszczyciel "Vitse-Admiral Kulakov". Na Pacyfiku służyły "Admiral Spiridonov", "Admiral Tributs", "Marshal Shaposhnikov", "Admiral Vinogradov" i "Admiral Panteleyev". Do Floty Północnej przydzielono jednostki "Udaloy", "Marshal Vasilyevsky", "Severomorsk", "Admiral Levchenko", "Admiral Kharlamov" i "Admiral Chabanenko".
        W 1992 roku na jednostce "Admiral Zakharov" wybuchł pożar. Zniszczenia były tak duże, że okręt został wycofany ze służby i złomowany w marcu 1992 roku. na niszczycielu "Admiral Tributs" pożar wybuchł dwa razy w 1991 roku i we wrześniu 1995 roku. Po tym drugim jednostka została wycofana z pierwszej linii i miała zostać złomowana. Obecnie status okrętu nie jest całkowicie znany. Być może "Admiral Tributs" został naprawiony i powrócił do służby w 2002 roku. Jednostki "Udaloy " i "Admiral Spiridonov" zostały przeniesione do rezerwy. W 2002 roku "Udaloy" został definitywnie wycofany ze służby i złomowany. Status niszczyciela "Admiral Spiridonov" nie jest do końca pewny, choć wydaje się że najprawdopodobniej jednostka została wycofana z rezerwy i skończyła w stoczni złomowej. Niszczyciel "Vitse-Admiral Kulakov" od 1990 roku jest w doku remontowym. Miał on powrócić w szeregi Rosyjskiej Marynarki Wojennej w 2002 roku, lecz do tej pory nie ukończono prac na okręcie.
        Obecnie w służbie w Rosyjskiej Marynarce Wojennej znajduje się 7 niszczycieli typu Udaloy w tym 6 w wersji Udaloy I i jedyny okręt w wersji Udaloy II.
        Eksploatacja niszczycieli typu Udaloy wykazała, że jednostki te posiadają dobre właściwości żeglugowe. Niewątpliwie dużą zaletą jest zasięg maksymalny wynoszący 10500 Mm. Obecnie coraz mniejszy nacisk kładzie się na konstruowanie okrętów wyspecjalizowanych w danym rodzaju działań, jednak typ Udaloy jest na tyle udaną konstrukcję, że jeżeli nie wystąpią poważne problemy finansowe to prawdopodobnie jednostki te pozostaną w służbie jeszcze przez jakiś czas.

TYPY OKRĘTÓW
PODWODNYCH

Myśliwskie
okręty podwodne:

.:Agosta
.:Amethyste
.:Galerna
.:Han
.:Los Angeles
.:Ming
.:Romeo
.:Rubis
.:Seawolf
.:Song
.:Swiftsure
.:Trafalgar
.:Upholder
.:Victoria
.:Walrus
.:Zeeleeuw

Balistyczne
okręty podwodne:

.:Benjamin Franklin
.:Delta
.:Ethan Allen
.:George Washington
.:Hotel
.:Jin
.:L'Inflexible
.:Lafayette
.:Le Redoutable
.:Le Triomphant
.:Ohio
.:Resolution
.:Typhoon (Tajfun)
.:Vanguard
.:Xia
.:Yankee (Jankes)


UZBROJENIE

Rakiety balistyczne
typu SLBM:

.:JL (Ju Lang)
.:Polaris
.:Poseidon
.:Seria M
.:SS-N-4 Sark
.:SS-N-5 Sark
.:SS-N-6 Serb
.:SS-N-8 Sawfly
.:SS-N-17 Snipe
.:SS-N-18 Stingray
.:SS-N-20 Sturgeon
.:SS-N-23 Skiff
.:Trident

Rakiety
przeciwokrętowe:

.:Hsiung Feng
.:Naval Strike Missile
.:SSM-1B
.:SSM-700K Hae Sung
.:xGM-84 Harpoon

Pociski manewrujące:

.:Hyunmoo III
.:xGM-109 Tomahawk

Rakietotorpedy:

.:ASROC
.:Hong Sahng-uh
.:SUBROC

Torpedy:

.:Mk 44
.:Mk 46
.:Mk 50 Barracuda
.:Mk 54 MAKO
.:MU 90 Impact
.:Stingray

Rakiety
przeciwlotnicze:

.:Evolved Sea Sparrow
.:Rolling Airframe Missile
.:Sea Sparrow
.:Standard Missile

Zestawy obrony
bezpośredniej CIWS:

.:Meroka
.:Mk 15 Phalanx
.:SGE-30 Goalkeeper

Amunicja:

.:BTERM
.:EX-171 (Mk 171)
.:Vulcano


RÓŻNE ARTYKUŁY

.:Forty-one for freedom
.:Koncepcja MEKO
.:Projekt 621
(typ Gawron)
.:Radary serii
BridgeMaster E
.:SSBN-X
.:US Navy SLBM
.:Wypadki i awarie SSBN


INNE

.:Strona główna
.:Linki

Współczesne okręty wojenne
Copyright © Mateusz Ossowski