TYPY OKRĘTÓW
NAWODNYCH

Lotniskowce:

.:Centaur
.:Chakri Naruebet
.:Charles de Gaulle
.:Clemenceau
.:Enterprise
.:Giuseppe Garibaldi
.:Hermes
.:Invincible
.:John F. Kennedy
.:Kitty Hawk
.:Kuznetsov
.:Nimitz
.:Principe de Asturias
.:Sao Paulo
.:Viraat

Krążowniki:

.:Jeanne d'Arc
.:Kara
.:Kiev (Kijów)
.:Kirov
.:Slava
.:Ticonderoga
.:Vittorio Veneto

Niszczyciele:

.:Arleigh Burke
.:Atago
.:Audace
.:Cassard
.:Charles F. Adams
.:Delhi
.:Georges Leygues
.:Iroquois
.:Kashin
.:KDX-1
(Kwanggaeto-Daewang)
.:KDX-2
(Chungmugong Yi Sun-shin)
.:KDX-3
(Sejong-Daewang)
.:Keelung
.:Kidd
.:Kimon
.:Kongou
.:Lanzhou
.:Luda
.:Luhai
.:Luhu
.:Luigi Durand de la Penne
.:Lujang
.:Lutjens
.:Maraseti
.:Perth
.:Rajput
.:Sheffield
.:Sovremenny
.:Spruance
.:Suffren
.:Tourville
.:Tribal
.:Udaloy (Udałoj)

Fregaty:

.:Adelaide
.:Al Madinah
.:Al Riyadh
.:Almirante Brown
.:Álvaro de Bazán
.:Anzac
.:Aradu
.:Artigliere
.:Barbaros
.:Brahmaputra
.:Brandenburg
.:Bremen
.:Broadsword
.:Cheng Kung
.:De Zeven Provincien
.:Duke
.:Elli
.:Floreal
.:Fridtjof Nansen
.:Godavari
.:Halifax
.:Hydra
.:Jacob van Heemskerck
.:Jianghu
.:Jiangwei
.:Kang Ding
.:Karel Doorman
.:Kortenaer
.:Krivak
.:La Fayette
.:Lekiu
.:Lupo
.:Maestrale
.:Naresuan
.:Neustrashimy (Nieustraszimyj)
.:Niteroi
.:Oliver Hazard Perry
.:Sachsen
.:Santa María
.:Soldati
.:Talwar
.:Thetis
.:Tromp
.:Ulsan
.:Valour
.:Vasco da Gama
.:Venti
.:Wielingen
.:Yavuz

Korwety:

.:Niels Juel
.:Visby

Trident

| Trident I C-4 | Trident II D-5 | Trident III E-6 | dane taktyczno-techniczne | rysunki |

| Trident II D-5 (Royal Navy) | dane taktyczno-techniczne (Royal Navy) |

ostatnia aktualizacja: 25.12.2006 r.

TRIDENT III E-6:

        Planowaną datą zastąpienia obecnie będących w służbie pocisków model UGM-133A Trident II D-5 jest 2030 rok. Rakiety te mają zostać wyparte przez następną generację, znaną jako Trident III E-6. W nowe pociski mają zostać wyposażone obecnie istniejące okręty podwodne typu Ohio, lecz zakłada się również wybudowanie nowych jednostek, przystosowanych specjalnie do standardów serii Trident III. Jako że program nowych pocisków balistycznych średniego zasięgu SLIRBM (Submarine Launched Intermediate Range Ballistic Missile) jest dość odległy w czasie, należy go traktować jako teorytyczny. Z tego też względu nie ma konkretnych danych taktyczno-technicznych, a wszystkie informacje są jedynie prawdopodobnymi domysłami. Wpływ na to ma również nieznajomość poziomu technologii, która w przyszłości będzie dostępna. Jak na razie pewnym wydaje się to, że nie wszystkie pociski z serii Trident II zostaną zastąpione przez nową konstrukcję, gdyż planuje się modernizację obecnie dostępnych rakiet do standardu Trident II D-5A. Przebudowa ta pozwoli pociskom pozostać w służbie aż do 2042 roku.
        Mimo że Departament Obrony nie przedstawił konkretnych planów dotyczących nowych pocisków model Trident III E-6, to marynarka wojenna wspólnie z lotnictwem prowadzi programy badawcze, obejmujące udoskonalanie obecnych pocisków, jak również projektowanie systemów dla nowych rakiet. Kooperacja obejmuje takie dziedziny jak opracowanie nowego systemu naprowadzania, kapsuł przenoszących ładunki bojowe, nowych komponentów związanych z napędem, paliwa oraz technologii, dzięki której nowy system balistyczny będzie miał znacznie dłuższą żywotność niż obecnie posiadane. Wszystkie projekty związane z pociskami balistycznymi określane są ogólnym skrótem SSP (Strategic Systems Programs).
        W sierpniu 2003 roku Departament Marynarki Wojennej zwrócił się do rządu z prośbą o ogólne nakreślenie oczekiwań związanych z nowymi pociskami Trident III E-6. Oczekiwania te miały pomóc programom SSP w skupieniu się na odpowiednich elementach całego systemu. W odpowiedzi rząd przedstawił wymogi, takie jak ten, że nowe rakiety powinny być w przystępnej cenie. Innym zaleceniem było to, że zasięg musi być wystarczający do odbywania lotów interkontynentalnych. Innymi słowy pociski powinny mieć w zasięgu wszystkie najważniejsze cele strategiczne przy ich odpalaniu z wód terytorialnych Stanów Zjednoczonych. Rakiety powinny być zdolne także do przenoszenia ładunków jądrowych i konwencjonalnych, przy czym w obu przypadkach system naprowadzania ma współpracować z systemem nawigacji satelitarnej GPS-NAVSTAR (Global Positioning System - NAVigation Signal Timing And Ranging). Pociski powinny być wyposażone w dodatkowe podsystemy, które miałyby kontrolować poziom uszkodzeń, wynikłych w czasie lotu, na przykład podczas odłączania się kolejnych stopni. Zaznaczono również, że wszystkie systemy i urządzenia powinny być bardziej wytrzymałe na warunki panujące w kosmosie. Całe rakiety mają być podobnych rozmiarów co obecny model UGM-133A Trident II D-5, tak by zmieściły się one do silosów okrętów podwodnych typu Ohio. Oczywiście ten ostatni wymóg nie wyklucza możliwości skonstruowania w dalszej przyszłości większej wersji pocisków, jeżeli wyrzutnie na nowych okrętach balistycznych SSBN-X będą w stanie je pomieścić. Co więcej być może już w 2030 roku nowe jednostki SSBN-X będą dostępne, co od razu zapali zielone światło dla powiększenia serii Trident III względem Trident II.
        Starając się dokładniej sprecyzować przyszłe dane pocisków serii Trident III należy przypuszczać, że mogą to być rakiety o identycznych gabarytach, co dotychczas używana seria Trident II. Jednak jak już wspomniano, nie należy wykluczać możliwości, że będą to rakiety o większych wymiarach. Pociski wykorzystywać będą najlepszy dostępny satelitarno-inercyjny system naprowadzania, który będzie współpracował z takimi systemami jak GPS-NAVSTAR oraz RNEP (Robust Nuclear Earth Penetrator), penetrujący ziemię w poszukiwaniu podziemnych instalacji. Prawdopodobnie system naprowadzania wyposażony będzie w elementy kierowania końcowego, pozwalającego na korygowanie trajektorii lotu kapsuły z głowicą już po wejściu w ziemską atmosferę. Pozwoli to na osiągnięcie celności rzędu 50 metrów, a być może nawet większej. Seria Trident III wyposażone będzie w osiem ładunków jądrowych typu MIRV (Multiple Independently target Reentry Vehicle), mimo że prawdopodobnie będzie możliwość przenoszenia większej liczby kapsuł. Mniejsza ich ilość podyktowana będzie przez podpisany w 1991 roku układ o redukcji arsenałów strategicznych START I (Strategic Arms Reduction Talks), który zobowiązywał do ograniczenia strategicznej broni ofensywnej. Postanowienia tego układu weszły w życie w grudniu 1994 roku. Siła wybuchu każdej z głowic być może nie będzie przekraczać 100 kiloton, co byłoby zgodne z doktryną elastycznej odpowiedzi, która aktualnie realizowana jest w Stanach Zjednoczonych. Jest całkiem prawdopodobne, że siła wybuchu ładunków będzie mogła być regulowana.
        Głównym wykonawcą rakiet model Trident III E-6 zostanie firma Lockheed-Martin, która wcześniej znana była jako Lockheed Missiles and Space Corporation. Silniki oraz paliwo stałe do nowych konstrukcji opracuje koncern ATK (Alliant Techsystems), w skład którego wchodzą takie firmy jak Thiokol Chemical Company oraz Hercules Aerospace Company.
        Ogólnie należy stwierdzić, że pociski serii Trident III jak na razie są dość mglistą przyszłością, o której nie można pwiedzieć nic pewnego. Jednak nie ulega wątpliwości, że w 2030 roku rakiety model UGM-133A Trident II D-5 będą już mocno wysłużone, co pociągać będzie za sobą konieczność wprowadzenia nowej konstrukcji, takiej jak koncepcyjny Trident III. W żadnym przypadku nie jest wykluczone, że zamiast modelu Trident III E-6 powstanie zupełnie inny pocisk.

TYPY OKRĘTÓW
PODWODNYCH

Myśliwskie
okręty podwodne:

.:Agosta
.:Amethyste
.:Galerna
.:Han
.:Los Angeles
.:Ming
.:Romeo
.:Rubis
.:Seawolf
.:Song
.:Swiftsure
.:Trafalgar
.:Upholder
.:Victoria
.:Walrus
.:Zeeleeuw

Balistyczne
okręty podwodne:

.:Benjamin Franklin
.:Delta
.:Ethan Allen
.:George Washington
.:Hotel
.:Jin
.:L'Inflexible
.:Lafayette
.:Le Redoutable
.:Le Triomphant
.:Ohio
.:Resolution
.:Typhoon (Tajfun)
.:Vanguard
.:Xia
.:Yankee (Jankes)


UZBROJENIE

Rakiety balistyczne
typu SLBM:

.:JL (Ju Lang)
.:Polaris
.:Poseidon
.:Seria M
.:SS-N-4 Sark
.:SS-N-5 Sark
.:SS-N-6 Serb
.:SS-N-8 Sawfly
.:SS-N-17 Snipe
.:SS-N-18 Stingray
.:SS-N-20 Sturgeon
.:SS-N-23 Skiff
.:Trident

Rakiety
przeciwokrętowe:

.:Hsiung Feng
.:Naval Strike Missile
.:SSM-1B
.:SSM-700K Hae Sung
.:xGM-84 Harpoon

Pociski manewrujące:

.:Hyunmoo III
.:xGM-109 Tomahawk

Rakietotorpedy:

.:ASROC
.:Hong Sahng-uh
.:SUBROC

Torpedy:

.:Mk 44
.:Mk 46
.:Mk 50 Barracuda
.:Mk 54 MAKO
.:MU 90 Impact
.:Stingray

Rakiety
przeciwlotnicze:

.:Evolved Sea Sparrow
.:Rolling Airframe Missile
.:Sea Sparrow
.:Standard Missile

Zestawy obrony
bezpośredniej CIWS:

.:Meroka
.:Mk 15 Phalanx
.:SGE-30 Goalkeeper

Amunicja:

.:BTERM
.:EX-171 (Mk 171)
.:Vulcano


RÓŻNE ARTYKUŁY

.:Forty-one for freedom
.:Koncepcja MEKO
.:Projekt 621
(typ Gawron)
.:Radary serii
BridgeMaster E
.:SSBN-X
.:US Navy SLBM
.:Wypadki i awarie SSBN


INNE

.:Strona główna
.:Linki

Współczesne okręty wojenne
Copyright © Mateusz Ossowski